Jak magnetoterapie účinkuje při revmatoidní artritidě a osteoporóze?

Otázka:

Dobrý den, mám jeden dotaz ohledně magnetoterapie a její použití na revmatoidní artritidu. Kolegyně z práce ji má zjištěnou již od mládí. Teď jej jí kolem 40 a chodí jednou za 3 měsíce na vytahování výpotků. Také trpí osteoporózou. Nikdy jí ale nenatekly klouby, jak tomu u artritidy bývá. Myslím, že by pro ni mohla být magnetoterapie jedna ze základních procedur, které by měla absolvovat, ale zatím je nedůvěřivá. Prosím o doporučení.

Odpověď:

Dobrý den, u revmatoidní artritidy je pulzní magnetoterapie skutečně jednou ze základních metod. Toto onemocnění je charakterizováno autoimunitním zánětem, který postihuje klouby a vede postupně k destrukci kloubní výstelky, chrupavky a k tvorbě kloubních výrůstků a deformit. Léčba je velmi náročná a zahrnuje zejména použití nesteroidních antirevmatik, glukokortikoidů a látek s cytostatickým účinkem. Aplikace pulzní magnetoterapie se podle dostupných klinických studií i našich zkušeností zdá být velmi účinnou alternativou k běžným postupům. Magnetoterapie má velmi silné protizánětlivé účinky a dokáže tedy zamezit migraci buněk imunitního systému do tkání kloubů, syntéze enzymů vedoucích k destrukci chrupavky a tvorbě zánětlivého výpotku. Silným prokrvením dojde k vyplavení a vyčištění tkání od prozánětlivých látek, což je základním předpokladem pro zahájení procesu hojení. Toto vyplavení může v některých případech (u cca 5-10% pacientů) vést k tzv. "lázeňskému efektu", tedy k přechodnému zhoršení potíží, ale to je jen výrazem výše popsaného efektu čištění. Tyto komplikace během několika dní vymizí, a přestože mohou být pro pacienta nepříjemné, v podstatě je vítáme, neboť jsou projevem správné reakce těla na prováděné procedury. Významné je také protibolestivé působení magnetoterapie a zlepšení pohyblivosti kloubů, včetně odstranění projevů nepříjemné ranní ztuhlosti. Regenerační účinky na poškozenou chrupavku se projeví během několika měsíců pravidelného používání. Chrupavka není prokrvená a proto jsou její metabolické pochody velmi pomalé. Pulzní magnetoterapie působí přímo na její buňky, které stimuluje k rychlejší látkové výměně a tím i ke zvýšené produkci kolagenu a dalších součástí chrupavky. Velmi dobré výsledky vykazuje magnetoterapie také při použití na osteoporózu, která je častou komplikací vyvolanou jak samotnou revmatoidní artritidou, tak nežádoucími účinky farmakologické léčby. Doporučuje se aplikovat magnetoterapii nejen na ohrožené dlouhé kosti, klouby a páteř, ale také na oblast příštitných tělísek (vpředu na krku), která regulují metabolizmus vápníku v těle. Tím dosáhneme zlepšení tvorby kostního minerálu a prevence patologických zlomenin. Nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie je tedy velmi účinná při působení na revmatoidní artritidu a její dlouhodobé pravidelné používání (ideálně 2x denně) vede k zmírnění až odstranění popsaných potíží.

Více o revmatoidní artritidě a magnetoterapii

Do you have a question?

Send us a simple contact form and we will contact you. We will be happy to advice you with anything.

I have a question
Na co všechno pomáhá magnetoterapie
I want an advice
Contraindications for the use of magnetotherapy: electronic medical equipment, during pregnancy, bleeding. More about contraindications here.
Read the operating instructions before use.
Magnetotherapy devices Renaissance
The Duo Forte magnetotherapy medical device is a device designed for treatment with a low-frequency magnetic field in the home and clinical environment. Duo Forte is applicable to treatment in physiotherapy, also focusing on specific health problems.
We meet all standards for medical devices. We offer warranty, service and customer support and care.
© Magnetotherapy Renaissance® E-mail: support@magnetotherapyforhealth.com